INFRARED SAUNA 6 VALERO DUO PRO
- Therapeutic infrared sauna
- Especially for relief of muscle and joint pains!
- 4-6 person infrared sauna
- Outside dimensions: 165 cm x 145 cm x 190 cm
- Size of largest panel: 165 x 8 x 180 cm (can be split at extra cost)
- Power: 3600 Watt / 230 Volt
- Heater: 6 Infraheat™ Intense heaters + 2 Full spectrum ruby
- Heater: 2 Infraheat™ Low EMF Nano Carbon XL heaters
- Optional Infraheat™ full spectrum heater (extra charge)
- Interior: Red Cedar (extra cost) or White Cedar wood
- Exterior: Fiberboard, always finished in Ral 9003 white matt colour
From £3,609.05
In stock


Our 4-6 person infrared cabin 6 Valero fits perfectly into a modern interior thanks to its sleek design and large glass front. Due to the clean finish of the sauna, it can be built-in to blend seamlessly with your interior, though it also offers an elegant look as a freestanding unit. This cabin is always finished in white on the outside, making it neutral and easy to combine or integrate as desired. The exact color shade is RAL 9003 matte white. It features two benches facing each other with a total of 4 to 6 seats. The cabin is equipped with 10 Infraheat™ heaters.


| On display in showroom: | SuperSauna Veenendaal (NL), SuperSauna Heusden-Zolder (BE), SuperSauna Krakau (PL) |
|---|---|
| Sauna type | Therapeutic infrared sauna |
| Therapeutische werking | Yes |
| Detox-functie | Yes |
| Digital control panel | Yes |
| Temperature setting | 30 tot 75°C |
| Number of persons | 2, 3, 4, 5, 6 |
| Width | 165 cm |
| total depth | 145 cm |
| Max height | 190 cm |
| Hauteur de montage | 200 cm |
| Size of largest panel | 165 X 190 X 6 cm |
| Power | Watt |
| Ordinary socket | Yes |
| Infraheat™ intense heater | 6 Infraheat™ Intense Strahler |
| Infraheat™ carbon heater | 2 Infraheat™ Carbon |
| Infraheat™ full-spectrum heater | 2 Infraheat™ fullspectrum |
| Radiateur à pied Infraheat™ | Optioneel (meerprijs) |
| Bench spotlight / calf spotlight separately switchable | Yes |
| Audio system | Ja - Radio, Bluetooth en USB |
| Aromatherapy | Yes |
| Aroma plate | Yes |
| Colour therapy | Aktie nu: Ja, Ultra Bright LED Kleurentherapie 16 kleuren |
| Double-walled | Yes |
| Material inside | White Ceder of Canadees Red Cedar (meerprijs) |
| outer material | Fiberboard |
| Exterior colour | RAL 9003 wit mat |
| including temporary action package worth €399 | Yes |
| Front and back | 165*190*6 cm |
| Sidewalls | 145*190*6 cm |
| Roof and floor | 165*145*6 cm |
| & other small parts | (Kuitstraler, bank, ruggensteunen) |
| Cardboard 1: | 197*173*17 cm Brutto 80 kg / Netto 72 kg |
| Cardboard 2: | 192*150*27 cm Brutto 75 kg / Netto 65 kg |
| Cardboard 3: | 173*115*28 cm Brutto 81 kg / Netto 72 kg |












