INFRARED SAUNA 3 DESIGN
- Therapeutic infrared sauna
- Especially for relief of muscle and joint pains!
- 2-person infrared sauna
- External dimensions: 125 cm x 125 cm x 190 cm / 138 cm x 138 cm incl. roof edge
- Size of largest panel: 125 x 8 x 180 cm & 138 x 8 x 138 cm (can be split at extra cost)
- Power: 2200 Watt / 230 Volt
- Heater: 4 Infraheat™ Intense heaters
- Heater: 2 Infraheat™ LOW EMF Nano Carbon XL heaters
- Optional Infraheat™ full spectrum heater (extra cost)
- Red Cedar (extra cost) or White Cedar wood
From £3,609.05
In stock


Corner Infrared Sauna Infraplus™ 3 Design
Our 1-2 person corner model 3 Design is the most space-saving of our corner models. With a floor area of 125 x 125 cm, this model does not require much space. The roof has a light ring that protrudes slightly at 138 x 138 cm and is equipped with 3 warm white lamps. The light ring gives this cabin a very attractive appearance. Thanks to two windows, a fully glazed door and a light ring, this cabin is very light and very friendly. The cabin is made of White Cedar or Canadian Red Cedar (additional charge) on the inside and outside and is equipped with 6 Infraheat™ radiators.


| On display in showroom: | SuperSauna Overijssel (NL), SuperSauna Noord Brabant (NL), SuperSauna Veenendaal (NL), SuperSauna Antwerpen (BE), SuperSauna Heusden-Zolder (BE), SuperSauna Roeselare (BE), SuperSauna Krefeld (DE) |
|---|---|
| Sauna type | Therapeutic infrared sauna |
| Therapeutische werking | Yes |
| Detox-functie | No |
| Digital control panel | Yes |
| Temperature setting | 30 to 75°C |
| Number of persons | 1, 2 |
| Width | 125 cm (138 cm including light edge) |
| total depth | 125 cm (138cm incl lichtrand) |
| Max height | 190 cm |
| Hauteur de montage | 200 cm |
| Size of largest panel | 125 x 180 x 6 cm & 138 x 138 x 6 cm |
| Power | Watt |
| Ordinary socket | Yes |
| Infraheat™ intense heater | 4 Infraheat™ Intense |
| Infraheat™ carbon heater | 2 Infraheat™ Carbon |
| Infraheat™ full-spectrum heater | Optional (additional cost) |
| Radiateur à pied Infraheat™ | Optional (additional cost) |
| Bench spotlight / calf spotlight separately switchable | Yes |
| Audio system | Yes - Radio, Bluetooth en USB |
| Aromatherapy | Yes |
| Aroma plate | Yes |
| Colour therapy | Action now: Yes, Ultra Bright LED Colour therapy 16 colours |
| Double-walled | Yes |
| Material inside | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| outer material | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| Exterior colour | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| including temporary action package worth €399 | Yes |
| Front and back | Back panel 2x 125*180*6 cm + separate round door element |
| Sidewalls | 2x 80*180*6 cm |
| Roof and floor | floor 125*125*6 cm & Dak 138 x 138 x 6 cm |
| & other small parts | (Calf radiator, bench, back supports) |
| Cardboard 1: | 182*90*29 cm Brutto 55 kg / Netto 48 kg |
| Cardboard 2: | 182*129*22 cm Brutto 51 kg / Netto 44 kg |
| Cardboard 3: | 142*144*31 cm Brutto 70 kg / Netto 65 kg |