INFRARED SAUNA 135 FYSIO
- Therapeutic infrared sauna
- Especially for relief of muscle and joint pains!
- Now with "detox" function up to 75 degrees
- 2-person infrared sauna
- Outside dimensions: 135 cm x 105 cm x 190 cm
- Size of largest panel: 135 x 8 x 182 cm
- Power: 2200 Watt / 230 Volt
- Heater: 5 Infraheat™ Intense heaters
- Heater: 2 Infraheat™ LOW EMF Nano Carbon XL heaters.
- Optional Infraheat™ full spectrum heater (extra cost)
- Red Cedar (extra cost) or White Cedar wood
From £2,564.05
In stock


Therapeutic Infrared Sauna Infraplus™ 135 Physio
Our 2-person infrared cabin 135 Physio is our most spacious 2-person cabin. Here you will always find enough space to spread out. The cabin is made of Canadian hemlock wood or Canadian red cedar (additional charge) on the inside and outside and is equipped with 7 Infraheat™ radiators.


| Manual | manual click here... |
|---|---|
| On display in showroom: | SuperSauna Overijssel (NL), SuperSauna Noord Brabant (NL), SuperSauna Veenendaal (NL), SuperSauna Antwerpen (BE), SuperSauna Heusden-Zolder (BE), SuperSauna Roeselare (BE), SuperSauna Krefeld (DE), SuperSauna Warschau (PL), SuperSauna Krakau (PL) |
| Sauna type | Therapeutic infrared sauna |
| Therapeutische werking | Yes |
| Detox-functie | Yes |
| Digital control panel | Yes |
| Temperature setting | 30 to 75°C |
| Number of persons | 2 |
| Width | 135 cm |
| total depth | 105 cm |
| Max height | 190 cm |
| Hauteur de montage | 200 cm |
| Size of largest panel | 135 x 180 x 6 |
| Power | Watt |
| Ordinary socket | Yes |
| Infraheat™ intense heater | 5 Infraheat™ Intense |
| Infraheat™ carbon heater | 2 Infraheat™ Carbon |
| Infraheat™ full-spectrum heater | Optional (additional cost) |
| Radiateur à pied Infraheat™ | Optional (additional cost) |
| Bench spotlight / calf spotlight separately switchable | Yes |
| Audio system | Yes - Radio, Bluetooth en USB |
| Aromatherapy | Yes |
| Aroma plate | Yes |
| Colour therapy | Action now: Yes, Ultra Bright LED Colour therapy 16 colours |
| Double-walled | Yes |
| Material inside | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| outer material | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| Exterior colour | White Cedar or Canadian Red Cedar (additional cost) |
| including temporary action package worth €399 | Yes |
| Front and back | 135*190*6 cm |
| Sidewalls | 105*190*6 cm |
| Roof and floor | 135*105*6 cm |
| & other small parts | (Calf radiator, bench, back supports) |
| Cardboard 1: | 186*141*19 cm Brutto 60 kg / Netto 55 kg |
| Cardboard 2: | 186*109*18 cm Brutto 35 kg / Netto 30 kg |
| Cardboard 3: | 144*114*34 cm Brutto 55 kg / Netto 50 kg |