INFRARED SAUNA 125 VALERO PRO BUILT-IN
- Therapeutic infrared sauna
- Especially for relief of muscle and joint pains!
- Now with 'detox' function up to 75 degrees
- 2-person infrared sauna
- External dimensions: 125 cm x 100 cm x 190 cm
- Size of largest panel: 125 x 8 x 190 cm (can be split at extra cost)
- Power: 2260 Watt / 230 Volt
- Heater: 5 Infraheat™ Intense heaters
- Heater: 2 Infraheat™ Low EMF Nano Carbon XL heaters
- Optional Infraheat™ full-spectrum heater (extra charge)
- Interior: Red Cedar (extra cost) or White Cedar wood
- Exterior: Fiberboard, always finished in Ral 9003 white matt colour
From £2,564.05
In stock


Our 2-person INFRAROT-KOMBISAUNA INFRAPLUS™ 125 VALERO PRO fits perfectly into a modern interior thanks to its sleek design and large glass front. Due to the clean finish of the sauna, it can be built-in to blend seamlessly with your decor, though it also offers an elegant look as a freestanding unit. This cabin is always finished in white on the outside, making it neutral and easy to combine or integrate as desired. The exact color shade is RAL 9003 matte white. You will receive 7 Infraheat™ heaters.


| Manual | manual click here... |
|---|---|
| On display in showroom: | SuperSauna Veenendaal (NL), SuperSauna Heusden-Zolder (BE), SuperSauna Krefeld (DE) |
| Sauna type | Therapeutic infrared sauna |
| Therapeutische werking | Yes |
| Detox-functie | Yes |
| Digital control panel | Yes |
| Temperature setting | 30 tot 75°C |
| Number of persons | 1, 2 |
| Width | 125 cm |
| total depth | 100 cm |
| Max height | 190 cm |
| Hauteur de montage | 200 cm |
| Size of largest panel | 125 x 190 x 6 cm |
| Power | Watt |
| Ordinary socket | Yes |
| Infraheat™ intense heater | 4 Infraheat™ Intense |
| Infraheat™ carbon heater | 2 Infraheat™ Carbon |
| Infraheat™ full-spectrum heater | 1 Infraheat™ fullspectrum |
| Radiateur à pied Infraheat™ | Optioneel (meerprijs) |
| Bench spotlight / calf spotlight separately switchable | Yes |
| Audio system | Ja - Radio, Bluetooth en USB |
| Aromatherapy | Yes |
| Aroma plate | Yes |
| Colour therapy | Aktie nu: Ja, Ultra Bright LED Kleurentherapie 16 kleuren |
| Double-walled | Yes |
| Material inside | White Ceder of Canadees Red Cedar (meerprijs) |
| outer material | Fiberboard |
| Exterior colour | RAL 9003 wit mat |
| including temporary action package worth €399 | Yes |
| Front and back | 125*190*6 cm |
| Sidewalls | 100*190*6 cm |
| Roof and floor | 125*100*6 cm |
| & other small parts | (Kuitstraler, bank, ruggensteunen) |
| Cardboard 1: | 198*132*17 cm Brutto 56 kg / Netto 49 kg |
| Cardboard 2: | 192*105*27 cm Brutto 65 kg / Netto 58 kg |
| Cardboard 3: | 117*105*28 cm Brutto 42 kg / Netto 37 kg |












